Долго криената тајна на Азијките: Поради ОВА нивниот тен е совршен!

Долго криената тајна за совршениот порцелански тен на азиските жени е во една сосема едноставна и на сите достапна намирница!

Азијките важат за жени кои исклучително држат до себе и нивните ритуали поврзани за нега на кожата се многу долги и комплексни, но една работа во нивната бјути рутина опстанала незаменлива веќе неколку векови, а тоа е оризовата вода.

Оризот е намирница која широко се користи во исхраната на луѓето, но неговите благотворни дејства на кожата долго беа ексклузивитет само за жените на тоа поднебје. Значи, во оризот е тајната за блескава и здрава кожа.

 

Некои од благотворните дејства на оризовата вода на кожата се тоа што го избледува и изедначува тенот, ги намалува проширените пори, го забавува стареењето на кожата, ги намалува или целосно ги отстранува флеките од сонцето и лузните, ја омекнува кожата, ја хидрира и ѝ ја овозможува неопходната отпорност.

Освен за кожата на лицето, оризовата вода е многу корисна и за кожата на телото, главата и за косата.

Оризовата вода можете да ја направите така што ќе го сварите оризот во однос 1/3 (ориз 1, вода 3). Оризот варете го на тивок оган половина час, а потоа оставете го да се олади и процедете ја водата која е преостаната.

Натопете ги туферите во оризова вода и распоредете ги по целото лице (може и на вратот) и оставете ги така да отстојат половина час. Потоа кожата измијте ја со млака вода.

Третманот можете да го повторувате еднаш неделно, а вашата кожа ќе биде посјајна, позатегната и блескава.

Видео на денот