Денот кога Кометал Ѓорче Петров ја освои Европа (ФОТО+ВИДЕО)

Ова беше прв трофеј на една наша ракометна екипа во најсилното европско клупско натпреварување!

Во натпреварувачката сезона 2001/2002 во рамките од женската ракометна Лига на шампионите, екипата на Кометал Ѓорче Петров успеа да ја освои титулата.

Дину Луминита и Индира Кастратовиќ слават по победата над Хертз од Унгарија / Фото: EPA PHOTO EPA / GEORGI LICOVSKI / lg fob

Откако на првиот натпревар во Унгарија загуби со 27:25, на реваншот (19 мај 2002 година) во полната сала СРЦ „Кале“ – Скопје, македонскиот шампион ја анулираше негативата и триуфираше со 26:22 против Херц.

Фото: / EPA / GEORGI LICOVSKI

Тоа беше прв трофеј на една наша ракометна екипа во најсилното европско клупско натпреварување, на возвратната пресметка предводени од Индира Кастратовиќ која реализираше 10 голови!

Фото: / EPA / GEORGI LICOVSKI

Составот на Кометал ЃП во сезоната 2001/2002 изгледаше вака: Кастратовиќ, Малахова, Бујанова, Будимир, Кисељова, Платон, Велкова, Андрушченко, Чупиќ, Дину, Калиниченко, Нацева Бошева, Плошчинска, Златановска. Тренер на екипата беше Александар Панов.

Прочитајте и...  Денвер не се предава, Јокиќ и Мареј им пресудија на Лејкерси (ВИДЕО)
Сестрите Лидија и Тања Кочовски ја изведуваат химната на Македонија / Фото: Фејсбук

Потсетете се каква беше атмосферата тогаш:

Големата толпа слави во центарот на Скопје за трофејот / Фото: EPA / ROBERT ATANASOVSKI

Кометал ЃП во сезоната 2004/2005 во ЛШ исто така стигна до финалето, но таму беше поразен од данскиот Слагелсе.

Прочитај повеќе

За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Слободен печат

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо пред Шкендија: Ваквите мечеви се потешки од оние во групната фаза!

Слободен печат

„Џокер“ не се исплаши од „Бетмен“, провокациите на центрите на Лејкерс не поминуваат кај Јокиќ

Слободен печат

Муслиу казнет од УЕФА, но сепак ќе игра против Косово

Слободен печат

Суарез со солзи во очите си замина од „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат