Дебакл на шампионката на Австралија Опен, на Мастерсот во Рим не освои ниту еден гем

Американската тенисерка Софија Кенин загуби со неверојатни 6:0,6:0 од Викторија Азаренка.

Викторија Азаренка која на штотуку завршниот УС Опен играше во финалето и загуби во три сета од Наоми Осака, својата одлична форма ја потврди и на Мастерсот во Рим.

Азаренка со неверојатни 6:0,6:0 ја елиминира победничката на првиот годинешен грен слем турнир, Австралија Опен, Софија Кенин, која моментно се наоѓа на петтото место на ВТА ранг листата.

За доминантната игра на Азаренка доволно говори и податокот дека не и дозволи ниту една брејк можност на противничката. Кенин во првиот сет немаше ниту гем топка дури и на свој сервис, додека тоа и појде од рака во вториот сет и тоа само пет пати.

Убедлив настап во Рим имаше и Британката Џоана Конта која со 6:0,6:4 ја совлада Романката Ирина Камелија Бегу. Конта во осминафиналето ќе игра против Гарбине Мугуруза која со 2:1 во сетови и тоа 7:6,3:6,6:3 ја победи тинејџерката Коко Гоф.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Чурлинов со првите минути сезонава во Бундеслигата!

Поврзани вести

Репрезентативецот Ѓуроски прв стрелец во победата на Аликанте

Слободен печат

Сè е во знакот на „Ел Класико“: По 245 пат Барса против Реал!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастични Алиоски и Лидс против Астон Вила, хет-трик на Бамфорд!

Слободен печат

ВИДЕО: Чурлинов со првите минути сезонава во Бундеслигата!

Слободен печат

ВИДЕО: Не поминаа ни 10 секунди, Франција ја затресе мрежата на Македонија!

Слободен печат

Коронавирусот го одложи натпреварот Металург-Висла Плоцк

Слободен печат

Остави Коментар