Tag : софија кенин

Останатo Спорт

Швјонтек без загубен сет до титулата на „Ролан Гарос“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Ига Швјонтек е првата грен слем шампионка од Полска и го освои Париз без ниту еден загубен сет на турнирот. Денеска во женското финале на...
Останатo Спорт

Кенин и Швјонтек ќе играат во женското финале на Ролан Гарос

Слободен печат
Младата 19-годишна Швјонтек го направи најголемиот успех во кариерата и во сабота ќе се бори за првиот грен слем трофеј откако во полуфиналето ја совлада...
Останатo Спорт

Кенин е последната полуфиналистка на „Ролан Гарос“

Слободен печат
Уште пред одигрувањето на денешниот четвртфинален дуел се знаеше дека САД ќе има претставник во наредната фаза, во американскиот дуел во женска конкуренција Софија Кенин...
Останатo Спорт

„Ролан Гарос“: Карењо Буста е наредниот ривал на Ѓоковиќ

Слободен печат
Во последниот осминафинален меч во машка конкуренција на грен слем турнирот во Париз, Пабло Карењо Буста со 3:0 го елиминираше Даниел Алтмајер. За два часа...
Останатo Спорт

Ролан Гарос: Крај за седмиот носител

Слободен печат
Подобар од Беретини беше германскиот тенисер Даниел Алтмаер кој е 186. тенисер на АТП ранг листата. Алтмаер го совлада Беретини во три сета со 6:2,7:6,6:4...
Останатo Спорт

Дебакл на шампионката на Австралија Опен, на Мастерсот во Рим не освои ниту еден гем

Слободен печат
Викторија Азаренка која на штотуку завршниот УС Опен играше во финалето и загуби во три сета од Наоми Осака, својата одлична форма ја потврди и...
Останатo Спорт

УС Опен: Сензационалната Пиронкова, Кенин закажа дуел со Мертенс (ВИДЕО)

Слободен печат
Во женска конкуренција Бугарката Цветана Пиронкова која на „УС Опен“ учествува после три години пауза од тенисот, ја совлада Дона Векиќ од Хрватска во два...
Останатo Спорт

Кенин со пресврт до титулата на „Австралија опен“! (ВИДЕО)

Слободен печат
Софија Кенин денеска во големото финале во женска конкуренција на првиот грен слем турнир сезонава во Мелбурн со резултат 2:1 по сетови 4:6, 6:2 и...
Останатo Спорт

Кенин и Мугуруза ќе се борат за трофејот во Мелбурн

Слободен печат
Младата американска тенисерка Софија Кенин направи големо изненадување во полуфиналето на Австралија Опен со триумфот над првата носителка, Ешли Барти од 7:6,7:5. Во првиот сет...