Д-р Несторовиќ: И да умрат 600 луѓе во Србија тоа е добар резултат, Македонија на два милиони жители има 200 починати досега

Д-р Бранислав Несторовиќ од Србија кој досега за време на епидемијата на коронавирусот и пред неа имаше неколку шокантни изјави, оцени дека вирусот „сега е релативно ослабен“ бидејќи има помал процент на тешко заболени пациенти. Тој вели дека и да умрат 600 луѓе тоа е добар резултат.

Тој за српски Телеграф рекол дека постојат луѓе кои се отпорни на коронавирусот, заради што според најновите истражувања на кои се повикал, потребен е помал процент на инфицирани за стекнување на колективен имунитет, отколку што првично се верувало.

„Ако треба да се разболите, најдобро е сега да се разболите кога вирусот е релативно слаб. Сега има многу помал проценти на тешко заболени пациенти“, вели Несторовиќ.

Експертот на Вучиќ кој го исмеваше коронавирусот: Одеднаш станав дебил и кретен (ВИДЕО)

За информациите за наводно лажирани податоци за бројот на починати од коронавирус рекол дека за официјалните податоци се одговорни лекарите кои го водат случајот, па според неговото мислење оцената за фалсификување на податоците е несериозна.

Прочитајте и...  НА ПЛАЖА И ВО ВОДА НА РАСТОЈАНИЕ ОД 2 МЕТРИ: Обезбедувањето ќе го контролира почитувањето на мерките, а хотелиерите ќе бараат помош од полицијата

„Истите обвинувања во Америка се изнесуваат на сметка на лекарите на Трамп, потполно истата приказна. На крајот на баладата, па и да умрат 600 луѓе, тоа е добар резултат. Шведска има 6.000 починати, Холандија 11.000, тоа се земји со наша големина. И да имало 600, тоа е признание за здравствениот систем. Тоа не е за плукање, таков податок би бил респектабилен. Македонија на два милиони жители има 200 починати досега“, заклучил тој.

Несторовиќ повторно шокира: Се враќаме во нормала, се случуваат убиства како во старите добри времиња

Прочитај повеќе

Излезеноста во Крива Паланка до 13 часот е 43,46 отсто 

Слободен печат

Мијатовиќ ја повика словенечката влада повеќе да дискутира за новиот закон за медиуми

Слободен печат

Здружението „Една може!“ испрати апел од сите родители еднородителски семејства до надлежните институции во земјава

Слободен печат

Подготвуваат 100 милијарди евра: Макрон го најави новиот план за опоравување

Слободен печат

Во Албанија бројот на починати од Ковид-19 надмина 100 лица, меѓу нив и 21-годишна девојка

МИА Агенција

ЦИВИЛ: Првите шест часа од изборниот ден поминуваат мирно

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Излезеноста до 13 часот во Велес е 28,76 проценти

Слободен печат

Резервациите на Аирбнб во јули го достигнаа предпандемиското ниво

Слободен печат

Четири години од обидот за државен удар во Турција

Слободен печат

До 13 часот во Куманово гласале 22,16 отсто, во Липково 17,01 отсто и во Старо Нагоричане 20,75 отсто од избирачите

Слободен печат

Во тетовскиот регион, Општина Тетово со најголема излезност до 13 часот

Слободен печат

Демонстранти во Баку бараа војна со Ерменија, полицијата ги растера

Слободен печат