Циципас го победи Хачанов за прво финале на Австралија Опен

Фото: EPA-EFE/FAZRY ISMAIL

Стефанос Циципас е првиот финалист на Австралија Опен откако го победи Карен Хачанов со 3:1 во сетови (7:6, 6:4, 6:7, 6:3). Грчкиот тенисер така ја оправда фаворитската улога за време од три часа и 24 минути.

Почетокот на мечот донесе сигурна игра на двата тенисери на свој сервис, а потоа во четвртиот и петтиот гем си разменија по еден брејк. Иста ситуација каде и двата изгубија свој сервис видовме и два гема подоцна. Сетот на крајот во тај брејк го освои Циципас.

Неколку шанси за брејк во вториот сет на искористи Хачанов, за потоа Циципас тоа да го казни и со 6:4 да поведе со 2:0 во сетови. Како и во првиот сет и во третиот видовме тај-брејк, но сега Хачанов беше поуспешен за намалување на 2:1.

Третиот сет донесе многу посигурна игра на Циципас, па така заслужено стигна до 6:3 и победа од 3:1. Во финалето во недела Циципас ќе игра против подобриот од мечот помеѓу Ѓоковиќ и Томи Пол.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот