Чорба од лук, ем вкусна ем најдобар антибиотик - Слободен печат

Чорба од лук, ем вкусна ем најдобар антибиотик

Да не ги набројуваме добрите страни на лукот, а за вкусот на оваа чорба, ммм… 

Специјалитетот чорба од лук на голема врата се врати во мода, заедно со фосирањето на здрав живот. Мааната е во тоа што ако само еднаш ја пробате, толку ќе ја засакате што ќе стане неизбежен дел од вашето неделно мени. Подготвени сте за таков „ризик“?

Ако сте „за“ ( а ние дефинитивно, сме), фатете се за здрава работа.

Потребно ви е– 500 мл пилешка супа, 750 милилитри вода со врзоп за супа, 30 грама путер, 24 чешниња лук, 5 грама рендано морско оревче, 3 јајца, 6 кришки бајат леб, 2 лажици маслиново масло, сол, мелен црн пипер.

Подготовка

Ставете ја водата со врзопот за супа да зоврие, па додадете ја пилешката супа. На тивок оган динстајте го лукот на растопениот путер, додека стане стаклест, па додадете ја супата.

Прочитајте и...  Синот на Боб Марли ќе настапи на „Д Фестивал“

Посолете, зачинете со мелениот црн пипер и морското оревче, па варете 15 минути. Измиксајте ја смесата во блендер. Кришките леб потопете ги во изматени белки и испечете ги во рерна.

Изматете ги жолчките со маслиновото масло и додадете ги во чорбата, непрекинато мешајќи. Вратете ја чорбата на оган да се загрее, но внимавајте да не зоврие. Испечените кришки леб ставете ги во чорбалак и прелијте ги со чорбата.

Прочитај повеќе

Овие 5 знаци се показател дека го трошите животот на погрешни работи!

Слободен Печат

По 35 години решена мистеријата на плочата на Бајага, програмерите го дешифрираа записот (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уште една модна лекција од Меланија Трамп: Во овој фустан секоја жена изгледа преубаво! (ФОТО)

Слободен Печат

Кејт Мидлтон: Мачнините за време на бременоста постојат и во кралското семејство

Слободен печат

Топ 5 стајлинзи: Модна инспирација за сите генерации! (ФОТО)

Слободен Печат

Српскиот рокер конечно ПОТВРДИ дека е на лекување: Во животот пребродил многу здравствени проблеми…

Слободен печат

Остави Коментар

16 + Осумнаесет =

Прочитај повеќе

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Слободен Печат

Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

Слободен Печат

Прв арапски дизајнер примен во француското здружение на високата мода: Ели Сааб – омилениот дизајнер на познатите

Слободен Печат

Тајната на Викторија Бекам: Листа на најдобри и најздрави производи за блескава кожа

Слободен Печат

Нов гаф во кралското семејство: Официјалната интернет страница се претвори во страница за возрасни (ФОТО)

Слободен печат

Били Ајлиш откри зошто повеќе не ги чита коментарите на социјалните мрежи

Слободен Печат