Tag : лук

Магазин

Притисокот постојано ќе ви биде 120/80 ако јадете лук и цимет

Слободен печат
Луѓето што имаат проблеми со притисокот, пред сѐ мора да ги променат прехранбените навики. Крвниот притисок можете да го регулирате со лекови, но и со...
Магазин Храна

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски
Едноставен рецепт за вашите нови омилени лепчиња… Состојки: 500 гр брашно 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 300 мл топла вода ¼ коцка свеж квасец...
Спорт Фудбал

Стоичков има свој рецепт во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Заедно со препораките, секако многу е важно да се има силен имунитет, а овој период тоа го прави еден од најдобрите фудбалери во историјата на...
Вести Свет

Лаги за коронавирусот: Задржување здив, лук, сладолед, жежок чај..

Слободен печат
Последниве недели епидемијата на коронавирус ја следи и епидемија на лажни вести. Се шират неформално, преку социјалните мрежи, со наметнати авторитети како „другар на другарот“...
Здравје Магазин

СЗО: Лукот не помага против коронавирусот

Слободен печат
Под мотото „Мит бастерс“ на веб-страницата на СЗО, меѓу другото, се укажува на тоа дека лукот не штити од инфекција со коронавирус. Исто така, се укажува...
Здравје Магазин

Препородете го својот имунитет со овој домашен тоник

Слободен Печат
Лукот го прави секое јадење повкусно, а исто така го подобрува и нашето здравје. Вистина е дека сировиот лук е моќен природен лек. Тој може...
Жена Магазин

Само три состојки ќе ги вратат убавината и здравјето на ноктите

Слободен печат
Негуваниот изглед на рацете-е една од главните цели на припадничките на понежниот пол. За жал, не секоја од нас може да се пофали со беспрекорен...
Здравје Магазин

Чорба од лук, ем вкусна ем најдобар антибиотик

Слободен печат
Специјалитетот чорба од лук на голема врата се врати во мода, заедно со фосирањето на здрав живот. Мааната е во тоа што ако само еднаш...
Здравје Магазин

Проверете дали срцето ви е здраво: Едноставен тест од 30 секунди

Слободен печат
За здрав и долг живот одговорно е срцето, затоа е неопходно да водите сметка за неговото здравје. Постои тест со кој можете да проверите како...
Здравје Магазин

Направете домашен лек од лук по оригинален тибетански рецепт

Слободен печат
Лекот се користел на Тибет за спречување од инфаркт, склероза, стенокардија, апоплексија и тумор. Покрај тоа, го ослободува организмот од масните наслаги, ја подобрува размената...