24.8 C
Скопје

Tag : лук

Магазин Магазин слајдер Храна

ФОТО | Најпознатата готвачка на светот сподели рецепт за најсочно пилешко: Тајната е во една состојка!

Слободен печат
Пилешкото е генерално едно од омилените меса, но во текот на подготовката, може да биде суво, така што сите се обидуваат да направат вкусно и сочно јадење...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Три зачини кои ги чистат белите дробови на пушачите

Слободен печат
Истражувањата покажаа дека конзумирањето на одредени видови храна и пијалаци му помагаат на организмот да се ослободи од штетните материи, а три зачини се одлични...
Магазин Магазин слајдер Храна

Корисни трикови и совети за сите љубители на лукот

Слободен печат
Овој омилен ароматичен зеленчук е совршен додадок за збогатување на јадењата, но при готвење потребно е да знаете неколку трикови. – За да го ублажите...
Магазин Магазин слајдер Храна

Снежана Василевска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со брз, лесен и превкусен „Garlic bread“ (Леб со лук)

СП.
СОСТОЈКИ *1 леб 5 чешниња лук маслиново масло сол сув босилек *најдобро е лебот да е постар, јас искористив „рустика” од 500 гр. ПОДГОТОВКА Лукот,...
Магазин Магазин слајдер Храна

ВИДЕО | „Тик Ток“ предизвик: Исчистете цело парче лук за само неколку секунди

Слободен печат
На социјалната мрежа „Тик Ток“ масовно се гледа виралното видео кое досега охрабри милиони луѓе сами да го испробаат овој трик – како да излупат...
Магазин Магазин слајдер Храна

Зошто секој ден треба да јадете лук на празен желудник?

Слободен печат
Силниот имунитет во екот на пандемијата на коронавирусот е неопходен! А, лукот како моќен природен антибиотик и антиоксидант, само ќе придонесе кон тоа. Голем број...
Магазин Магазин слајдер Храна

Што да се засади во октомври? Насади сега, уживај во пролетта!

Слободен Печат
Есенската градина може да биде покорисна од летната. Дефинитивно бара помалку внимание, помалку наводнување и нема плевење. Еве што можете да посеете и засадите во...
Магазин Магазин слајдер Храна

Трик од искусни домаќинки: Како свежиот лук да трае долго

Слободен Печат
Лукот не е лесен за чување бидејќи често се случува да започне да ‘рти. Еве еден трик, кој не само што ќе ви помогне да...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Лук, сардина, црвен ориз? Алтернативни лекови за намалување на холестеролот

Слободен печат
За малку природни препарати е докажано дека се добра помош за намалување на холестеролот, но има и такви кои можат да помогнат. Пред да одлучите...
Магазин Магазин слајдер Храна

Време е за ручек: Пилешки копани со лимон и лук подготвени за половина час

Слободен Печат
Лимонот и лукот ќе му дадат посебна арома и вкус на пилешкото месо. Лесното приготвување дополнително ќе ве привлече, а овој нов рецепт ќе стане...