Бурата Умберто прераснува во ураган, тврдат метеоролозите

Тропската бура Умберто според очекувањата на метеоролозите денеска треба да прерасне во ураган.

Бурата полека станува се посилна северно од Бахамите, соопшти американскиот Национален центар за урагани (НХЦ), а пренесе Гласот на Америка.

Метеоролозите не советуваат надгледување на брегот, нити издадоа предупредување за бура која се движи во правецот север-северозапад, со максимнална брзина на ветриштата до 95 километри на час.

НХЦ наведува дека „центарот на Умберто” во текот на следните неколку дена треба да продолжи да се преместува понатаму кон источниот брег на американската сојузна држава Флорида, за потоа да се помести подалеку од САД.

„Надоаѓањето на водените бранови што ги предизвикува Умберто, според очекувањата, во следните неколку дена треба да влијаат врз североисточните Бахами и врз брегот на САД од источно-централна Флорида до Северна Каролина”, додаде НХЦ предупреди дека „зголемувањето на нивото на водите може да предизвика бранови опасни по животот на луѓето”.

Прочитајте и...  Избегнат голем инцидент на судењето за „Монструм"

Прочитај повеќе

Расте бројот на заболени од ковид-19, можни нови рестрикции

Слободен печат

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Слободен печат

Герила Акција „Стоп за фрлање храна”

Слободен печат

Почнува „Преспански јаболкобер 2020″

Слободен печат

Променливо облачно и посвежо време, со дожд и ветер

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат