-2 C
Скопје

Tag : Ураган

Вести Свет

ВИДЕО: Ураганот Иота уништи 80 отсто од домовите на колумбискиот остров Провиденс

И.И.
Ураганот Иота уништи 80 проценти од домовите на колумбискиот остров Провиденција, соопшти колумбискиот министер за домување Џoнатан Малагон. – Според прелиминарните податоци, речиси 80 ​​проценти...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Филмска приказна на Србинка во Грција: Роди девојче додека ураганот Јанос беснееше во Кефалонија

Маријана Митровска
Српската државјанка Маја Стојковиќ, која живее во Кефалонија, засекогаш ќе го памети невремето што ја подоги Грција. Додека ураганот Јанос остави руини зад себе и...
Вести Свет Слајдер

Моќен ураган ја погоди Москва (ВИДЕО)

Слободен печат
 Москва вчера беше погодена од ураган пропратен со град, грмотевици и силен ветер, поради што во следните два дена прогласено е жолто ниво на опасност....
Вести Ви Препорачуваме Свет

Од ураганот Лаура настрадаа шест лица, ветрот достигна брзина и до 240 километри на час (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Еден од најсилните урагани кои некогаш ги погодиле САД, во четвртокот ја опустоши сојузната држава Луизијана, носејќи најмалку шест човечки животи и нанесувајќи големи материјални...
Вести Свет

САД можат да здивнат: Ураганот Лаура ослабе во тропска бура (ВИДЕО)

Слободен печат
Ураганот Лаура ослабе во тропска бура со максимален ветер од речиси 70 километри на час, откако ја погоди американската сојузна држава Луизијана. Претходно, ураганот го...
Вести Свет

Ураганот Лаура ја погоди Луизијана, 14-годишно девојче почина (ФОТО)

Слободен печат
Ураганот Лаура го погоди југозападниот дел на државата Луизијана како една од најсилните бури што некогаш ја погодија таа држава, а како што беше соопштено, официјалните информации се дека загинало едно...
Вести Свет

Ураганот Лаура се засили во категорија 4 и се приближува до брегот на САД

Слободен печат
Ураганот Лаура, кај јужниот брег на САД се засили во категоријата 4, според Националниот центар за набљудување на ураганите. Според Центарот, брзината на ветерот во...
Вести Свет

Ураганот Лаура се движи кон американското крајбрежје: Вонредна состојба во Луизијана и Мисисипи

Слободен печат
Тропската бура Лаура денеска се засили на ниво на ураган, откако премина во топлите води на Мексиканскиот Залив и се движи кон американското крајбрежно подрачје, каде што може да...
Вести Свет

Тропската бура „Марко” прераснува во ураган во заливот на Сан Франциско

МИА Агенција
Една од двете тропски бури што се движат кон заливот во Сан Франциско, „Марко”, во текот на денот ќе прерасне во ураган, предвидува американскиот Национален...
Вести Свет

Тропската бура Елида близу Мексико денеска треба да прерасне во ураган

Слободен печат
Тропската бура Елида, која се формираше во близина на пацифичкиот брег на Мексико, според најавите, денеска треба да прерасне во ураган. Невремето се движи од копното и за сега нема предупредувања,...