Барса, Атлетико или Реал: Кој има најдобар тим за 2019/20? (ФОТО) - Слободен печат

Барса, Атлетико или Реал: Кој има најдобар тим за 2019/20? (ФОТО)

Веќе објавивме како изгледа распоредот на натпреварите за следната натпреварувачка сезона 2019/20 во најсилната шпанска лига.

Барса ќе ја брани титулата, а дефинитивно очекува потешка сезона од лани, бидејќи мадридските ривали доведуваат квалитетни фудбалери во големата трка за шампионскиот трофеј.

Фото: sportsport.ba

Каталонците го ангажираа францускиот репрезентативец Антоан Гризман, дојде претходно и Френки де Јонг. Останува да се види летово дали навистина на „Камп Ноу“ ќе се врати бразилската ѕвезда Нејмар, а на тој пат најверојатно на продажба ќе се најдат Ракитиќ и Кутињо. Барселона сака да го има и Давид Алаба од Баерн Минхен во својата линија на одбрана, пишува каталонскиот весник „Мундо депортиво”.

Од Атлетико си заминаа Гризман, Родри, Годин, Лукас Ернандез…Раководството успеа да најде „идеални“ замени, така што на пример направи рекорден трансфер со младиот Жоао Феликс кој дојде од Бенфика за 126 милиони евра.  Овој клуб е убедливо најактивниот во летниот преоден рок, кој за купување на вкупно осум одлични играчи потроши 255 милиони евра.

Фото: sportsport.ba
Фото: sportsport.ba

Реал успеа да го ангажира Еден Азар од Челзи, дојде и Лука Јовиќ, а одбраната ја освежија Менди и Милитао. Се шпекулира дека тука Зидан нема да застане, големи желби остануваат Пол Погба, Кристиан Ериксен…

Кој е вашиот фаворит за освојување на титулата во шпанската „Ла Лига“ во сезоната 2019/20?

Прочитај повеќе

Челси прокоцка триумф против Арсенал, Сити го слави Агуеро (ВИДЕО)

Слободен печат

Со Елмас на теренот е полесно, Наполи го елиминира Лацио во Купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Шведска и го закомпликува пласманот во полуфиналето на Унгарија

Слободен печат

Мурињо е најголем тренер-трошаџија, фрли повеќе од 1.5 милијарди евра за засилувања

Слободен печат

МЗТ Скопје поразен на гостувањето кај Сплит

Слободен печат

КОНКУРЕНЦИЈА НА УФЦ: Полјаците измислија нов брутален спорт, без ракавици и без ограда (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

one × one =

Прочитај повеќе

Рамос по четврти пат ќе стане татко

Слободен печат

Повредите не и можат ништо на Норвешка, падна и Исланд

Слободен печат

Ново име во Градски Парк: Работнички се засили со Питс

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО : Пијани рагбисти претепале тинејџер до смрт (+18)

Слободен печат

Словенците ги задржаа шансите за полуфинале по победата над Португалија

Слободен печат

Баерн си најде десен бек во Мадрид

Слободен печат