„Ла Лига“: Барди и Леванте стартуваат против Алавес! – Слободен печат
СпортФудбал

„Ла Лига“: Барди и Леванте стартуваат против Алавес!

Денеска шпанската фудбалска федерација го објави распоредот за натпреварувачката сезона 2019/2020 во најсилната „Ла Лига“.

Мечевите од првото коло во „Ла Лига“ ќе започнат на 17/18 август, а на стартот Леванте на Енис Барди ќе започнат на гостински терен.

Клубот на македонскиот репрезентативец на стартот ќе ги одмери силите против Депортиво Алавес.

И двата најголеми фаворити за шампионската титула ќе стартуваат на гости, шампионот Барселона ќе игра кај Атлетик Билбао, а Реал Мадрид оди во Виго кај Селта.

„Ла Лига“, сезона 2019/2020

Прво коло, двојки (17/18 август):

Селта Виго-Реал Мадрид
Мајорка-Еибар
Атлетико Мадрид-Хетафе
Еспањол-Севиља
Д. Алавес-Леванте
Валенсија-Реал Сосиедад
Реал Бетис-Ваљадолид
Легањес-Осасуна
Атлетик Билбао-Барселона
Виљареал-Гранада

Првото „Ел Класико“ меѓу Реал Мадрид и Барселона ќе биде во 10 коло на 26 или 27 октомври 2019 на „Камп Ноу“.

Возвратната пресметка на „Сантјаго Бернабеу“ ќе се игра во 26 коло на 29 февруари или 1 март 2020 година.

Целиот распоред на натпревари за сезоната 2019/2020 во шпанската „Ла Лига“ можете да го погледнете ТУКА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close