АТП објави листа на која Ѓоковиќ е пред Надал и Федерер

epa09027477 Novak Djokovic of Serbia kisses the Norman Brooks Challenge Cup after winning his Men's singles finals match against Daniil Medvedev of Russia on Day 14 of the Australian Open Grand Slam tennis tournament at Melbourne Park in Melbourne, Australia, 21 February 2021. EPA-EFE/DEAN LEWINS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

АТП на официјалниот профил на социјалните мрежи објави листа на тенисери кои имаат највеќе „најголеми“ титули и на неа прв е шампионот на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер и најдобар во однос на големите ривали Рафаел Надал и Рожер Федерер кога станува збор за титулите на најголемите и највредните турнири, Ѓоковиќ и лидер на оваа листа со 59 „големи“ трофеи.

За најголеми и највредни турнири се сметаат грен слем турнирите, Олимписките игри, АТП Мастерс турнирите од серијата 1000, како и завршниот Мастерс Куп.
Ѓоковиќ има 18. грен слем трофеи, пет трофеи ид завршниот Мастер куп, има дури 36. титули од серијата 1000 со што на оваа листа е прв со 59. големи трофеи, додека Надал има три помалку, а Федерер е на бројката од 54. трофеи.
Надал има 20. грен слем титули, едно олимписко злато и 35. победи на Мастерс турнирите, додека Федеерер има 20. грен слем трофеи, пет трофеи од завршниот Мастерс Куп и 28. титули од Мастерс турнирите од серијата 1000.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ATP Tour (@atptour)

ВИДЕО | Австралија Опен: Ѓоковиќ останува крал на Мелбурн

ВИДЕО | Австралија Опен: Ѓоковиќ останува крал на Мелбурн

 

Видео на денот