АТП ќе ги бодува турнирите во Истборн и Квинс, Вимблдон на чекање

Фото: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Турнирите во Квинс и во Истборн што треба да се играат пред стартот на најпрестижниот гренд слем турнир – Вимблдон, ќе носат бодови на АТП ранг-листата и покрај тоа што организаторите под притисок на владата на Обединетото Кралство им забранија настап на руските и белоруските тенисери и тенисерки.

АТП засега нема конечна одлука дали ќе и настапите на Вимблдон ќе се бодуваат или ќе се игра само за парична награда, а не за бодови.

– По обемни консултации со Советот на тенисери, бордот на АТП донесе одлука годинешните турнири во Истборн и во Квинс да се играат според предвидениот план, со бодување на настапите на тенисерите. Одлуката рускуте и белоруските спортисти да бидат суспендирани е во спротивност на правилата и пропозициите на АТП и им оневозможува на играчите од сите националности да настапуваат на турнирите поради своите резултати и без дискриминација. Санциите што ги воведе Тениската федерација на Обединетото Кралство за руските и белоруските тенисери ќе бидат разгледувани посебно. Конечната одлука дали ќе се бодуваат настапите на Вимблдон ќе биде донесена подоцна – објави АТП.

На руските и белоруските тенисери и тенисерки им е забрането учество на турнирите што се играат во Обединетото Кралство поради инвазијата на Кремљ врз Украина.

Видео на денот