Адеми со гол во 24. секунда за Динамо Загреб! (ВИДЕО)

Погодокот на македонскиот репрезентативец против Риека е најбрзиот во клупската историја на „модрите“ на домашен терен во хрватската лига.

Динамо Загреб во дербито на 24. коло во најсилното хрватско фудбалско првенство на својот „Максимир“ со убедливи 4:0 ја совлада Риека.

Уште во првата минута, поточно 24 секунди поведоа „модрите“ преку голот на македонскиот репрезентативец Аријан Адеми. Тоа е негов прв гол сезонава за Динамо (З) во првенството во досега осум настапи.

Нашиот интернационалец настапи до 82. минута од мечот, а во листата на стрелците се запишаа уште Кадзиор, Оршиќ и Гојак.

Како што пренесуваат хрватските медиуми, голот на Адеми не е ниту меѓу најбрзите 15 голови во историјата на хрватскиот шампионат, поточно се наоѓа на делба на 17 и 18 место.

Но, затоа овој погодок е најбрзиот гол на Динамо во историјата на лигата на домашен терен.

Прочитајте и...  Поради натпреварот на „Енфилд“ загинаа 41 лице

На табелата Динамо Загреб убедливо води на првата позиција со 59 бодови, 14 повеќе од второпласираниот Хајдук Сплит.

Прочитај повеќе

Првите промени во Њукасл: Бенитез и двајца англиски репрезентативци!?

Слободен печат

15 години од неверојатниот пресврт на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“ ќе продолжи со андалузиското дерби на 11 јуни!?

Слободен печат

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат