Зибeри: ДУИ на изборите ќе има сериозен конкурент во БЕСА и коалицијата Алтернатива – Алијанса на Албанците

Мислам дека најкризен период за ДУИ беше 2016 година. Тогаш опозиционите партии не успеаја да го поразат ДУИ и тој останаа клучен фактор за парламентарното мнозинство, вели во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, политичкиот аналитичар, Насер Зибери.

-Сега мислам дека се поконсолидирани. Не верувам дека под 10 пратеници ќе имаат, но не мислам дека драстично ќе расте. Сега има сериозни два конкуренти – БЕСА преку коалицијата со СДСМ и самата СДСМ, која исто, така ужива сериозна поддршка кај албанскиот електорат. Од друга страна Алијанса во коалиција со Алтернатива. Мислам дека Алијанса на Албанците пропушти една добра шанса да формира еден блок на опозициони политички партии наспроти ДУИ- вели Зибири.

Тоа ќе им се одрази на изборите, појасува тој, колку ќе го компензираат тоа треба да се види.

Прочитајте и...  Спасовски: Имаме уште мерки, ама граѓаните да не постапуваат неодговорно за да видат дали ги има!

-Но факт е дека пропуштија шанса да се факторизираат со една поголема коалициона поддршка- рече политичкиот аналитичар Насер Зибери во гостувањето во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Прочитај повеќе

Криминалот сведен на минимум во март поради мерките на ограничувања

Слободен печат

Мал пожар во нуклеарката Пакс во Унгарија

Слободен печат

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

МИА Агенција

Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Слободен печат

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат