Здрав домашен напиток кој го забрзува слабеењето и секоја диета ја прави суперефикасна (РЕЦЕПТ) – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

Здрав домашен напиток кој го забрзува слабеењето и секоја диета ја прави суперефикасна (РЕЦЕПТ)

Овој чудотворен напиток може да послужи и како детоксикација и подготовка за диета, но и како здрав утрински напиток кој ќе ви помогне да го исчистите телото од токсините и мастите.

Напитокот од ѓумбир и лимон кој брзо и едноставно се подготвува е одличен избор за чистењето на телото од токсини. Освен што го поттикнува метаболизмот овој чудотворен напиток ги подобрува и диетите.

Ѓумбирот е силен антиоксидант кој ја подобрува функцијата на црниот дроб и е одличен за детоксикација на организмот. Освен што помага при надуеност, тој и го забрзува варењето.

Лимонот сепак, има пробиотско дејство кое го поттикнува отстранувањето на токсините од телото.

Состојки:

– 3 дл вода на собна температура

– исцеден сок од половина лимон

– 1 см корен од ѓумбир

Подоготовка:

Исцедениот лимон и ситно изренданиот ѓумбир додадете во чаша млака вода. Напитокот оставете го малку да отстои и потоа испијте го.

Овој чудотворен напиток може да послужи и како детоксикација и подготовка за диета, но и како здрав утрински напиток кој ќе ви помогне да го исчистите телото од токсините и мастите. По желба можете да го засладите со минимално мед.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close