За убаво попладне: Пенеста торта со кафе (РЕЦЕПТ)

Состојки:

За пандишпан:

5 јајца
200 гр шеќер
250 гр брашно
200 мл масло за јадење
300 мл варено македонско кафе
100 гр какао
1 прашок за печиво

За фил:

500 мл млеко
5 лажици густин
5 лажица какао
100 гр чоколадо за готвење
100 гр шеќер

Подготовка:

Во подлабок сад ги кршиме јајцата, го додаваме шеќерот и матиме со миксер додека не добиеме убава и пенеста смеса. Откако ќе се измати убаво, за да се растопи шеќерот ги додаваме маслото, брашното, вареното кафе, какаото, прашокот за печиво и мешаме со жица за матење.

Во тава за печење се истура пандишпанот и се пече 20 минути на 150 степени.
Откако тестото ќе се испече, го делиме на два еднакви делови.
Подготовката на филот започнува со тоа што во тенџере на оган се ставаат млекото, густинот, какаото, чоколадото и шеќерот. Додека се вари оваа мешавина, потребно е постојано да се меша.

Прочитајте и...  Кои намирници не смеат да ги јадат бебињата помлади од 12 месеци?

Потоа се трга од оган и откако ќе остине, се филува тортата.
Декорацијата е по ваша желба.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат