За да се бори телото со коронавирусот, треба да ги внесувате овие витамини!

Лекарите ширум светот, меѓу кои и руските доктори, дошле до заклучок дека телото може успешно да му се спротивстави на коронавирусот ако ги има овие витамини.

Па така, за да го зајакнете телото и да го подготвите за новиот бран на пандемијата, пијте ги овие витамини…

Витамин Ц – два пати дневно. Во тешки случаи (при болничко лечење), витамин Ц се дава интравенски.

Витамин Д3 секој ден. Без доволна количина на овој елемент во траги, имунолошкиот систем не може нормално да функционира.

Мелатонин – навечер околу 0,3 мг до 2 мг. Докажано е дека пациентите заразени со ковид-19 имаат нарушен сон и затоа дефинитивно треба да им се препише мелатонин. Тој е важен за правилно функционирање на целиот организам. Без добар сон, нема ни добар одмор.

Прочитајте и...  Во Индонезија заразени со Ковид-19 речиси истовремено 54 новинари

Цинк – дневно од 75 до 100 мг, со текот на времето дозата може да се намали на околу 50 мг. Околу 25% од населението страда од недостиг на цинк во организмот, што е честа последица на лоша исхрана или долготрајна употреба на одредени лекови. Цинкот им е најпотребен на оние што имаат дијабетес, бидејќи во тој случај, елементот во траги брзо им се излачува преку урината.

Магнезиум – во некои случаи се дава интравенски.

Прочитај повеќе

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат

Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство – Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Слободен печат

Жешко лето: Гласајте за најсекси бикини на македонската естрада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нова идеја за ова попладне: Кремаста и лесна пилешка салата – Нема да можете да престанете да ја јадете! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат