2 C
Скопје

Tag : витамин Ц

Здравје Магазин Магазин слајдер

Кои намирници содржат најмногу витамин Ц?

Слободен печат
Склоност кон инфекции, малаксаност, болести во зглобовите, но и сува кожа на телото, рани што бавно зараснуваат и слично, се само некои од предупредувачките знаци...
Жена Магазин Магазин слајдер

Неколку причини зошто да го вклучите витаминот Ц во рутината за нега на лицето

Слободен печат
Витаминот Ц е многу популарна состојка за нега на кожата во последно време, пред сѐ затоа што дава брзи, видливи резултати, но и многу корисни резултати...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Витамин Ц: Зошто е толку важен и зошто ни е толку потребен?

Слободен печат
Витаминот Ц е растворлив во вода, а телото не го складира. За да одржиме соодветно ниво на витамин Ц, мора секојдневно да јадеме храна што...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Јадете боровинки почесто, може да има огромна корист за вашето здравје

Слободен Печат
Боровинките не само што имаат добар вкус, тие се полни со многу здравствени придобивки. Всушност, тие се вид на „супер храна“ се вели во неодамнешното...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Што се случува со вашето тело кога ќе внесете премногу витамин Ц?

Слободен Печат
Витаминот Ц е многу важен. Покрај зајакнување на имунолошкиот систем и помагање во одбрана од сезонски настинки и грип, тој може да го намали ризикот...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Ако имате непријатен здив, земете витамин Ц

Слободен Печат
Во тек е сезоната на печени пиперки, кои е едноставно невозможно да се јадат без лук. Притоа, не е секогаш време да се оди на...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Подготвени дочекајте ја зимата – Шипката важи за ризница на витамин Ц

Слободен печат
Овој плод успешно се бори против настинката и грипот, многу помага во зајакнувањето на имунитетот и штити од инфекции Шипката е растение што уште од...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски
Ова овошје со задоволство го користиме во исхраната или во козметиката, и тоа главно неговиот внатрешен дел или кората…. Но дали знаевте дека и семките...
Здравје Магазин Магазин слајдер

За да се бори телото со коронавирусот, треба да ги внесувате овие витамини!

Васко Спасоски
Лекарите ширум светот, меѓу кои и руските доктори, дошле до заклучок дека телото може успешно да му се спротивстави на коронавирусот ако ги има овие...
Останатo Спорт

Вознијацки се посрамоти, не ја знае разликата помеѓу Витамин Ц и Д

Слободен печат
Каролина Вознијацки сакаше да се пофали на своите фанови како ужива во пензионерските денови но и во карантинот поради пандемијата на коронавирусот, но постигна спротивен...