Вујовиќ: Вардар доаѓа до ситуација да заврши како Кометал ЃП!

Според екс тренерот на „црвено-црните“, човекот кој може да го крене клубот и ги сврти работите е Михајло Михајловски.

Долгогодишниот финансиер на скопски Вардар, првиот човек на СЕХА Газпром лигата, Михајло Михајловски, ги засука ракававите кога станува збор за формирање состав за наредната сезона.

Во потрага по играчи кои ќе ги пополнат празнините и ќе ги остават македонските шампиони на одредено ниво, доволно и натаму да настапува во Лигата на шампионите која ќе има нов формат од следната сезона, но и финансирање на многу попривлечни клубови, Михајловски ќе се обиде да го задржи најдоброто од сегашниот кадар.

Секако, предуслов за сето тоа се долговите, кои се огромни, не само кон играчите кои останаа, туку и кон оние што заминаа, што треба да ги плати сегашниот финансиер на клубот, Сергеј Самсоненко.

Прочитајте и...  ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Периодот на стабилизација е пред Вардар. На кое ниво, ќе знаеме во моментот кога ќе видиме дали Дибиров, Чупиќ, Стоилов, Ристовски ќе останат во составот на Стевче Алушовски…

Поранешниот тренер на Вардар во интервјуто за „Балкан-Хандбал“, Веселин Вујовиќ има свое размислување околу ситуацијата со РК Вардар.

Вардар стана европски тим, освои две титули во ЛШ ии сега доаѓа до ситуација во која може да помине клубот како Кометал Ѓорче Петров (да згасне), тоа е трагедијата на македонскиот ракомет. Човек кој може да го крене клубот и ги сврти работите е Михајло Михајловски. Колку е тој способен во овие години и колку има волја тоа да го прави.. Се случи и добро и лошо во ист момент. Дојде Сергеј Самсоненко кој вложи пари, покажа некои европски трендови и сега каде исчезна тоа…

Прочитајте и...  Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Добро е тоа што ја направи салата, хотелот, тоа ќе остане, но од друга страна лошо е тоа што се покажа колку високо ракометот може да биде, и колку ниско може да падне, и тоа во многу краток период. Освојуваш титула, следната година се распаѓаш, си заминуваат играчи, но и во тие услови тие и натаму се борат, но тоа нема долго да трае. Веќе никој сериозен нема да дојде во Вардар од европските играчи, од македонските не можат да бидат. Повторно ќе дојде период кога ќе има играчи од Србија, Словенија, БиХ, некој странец, од африканскиот дел. Мислам дека има навивачка групација која има национален набој, тие се „Комити“. Доколку започне таа политика да им се даде шанса на помладите играчи, Македонците, и тој проект трае еден одреден период, дека ќе биде полна салата, ќе имаат поддршка и стратегија која Вардар би можела да ја практикува – се зборовите на Вујовиќ.

Прочитајте и...  Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Претходно Вујо реагираше и по шокот кој го приреди ЕХФ: Очекував глупава одлука!

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат