Вујо реагира на шокот кој го приреди ЕХФ: Очекував глупава одлука

ЕХФ денеска донесе неверојатни одлуки поради пандемијата на коронавирусот, ја исфрли Македонија од Светското првенство со тоа што ги укина баражите, а со одлуката да нема осминафинална и четвртфинална фаза во Лигата на шампионите, му ја скрати можноста и на Вардар да ја брани титулата.

Овие одлуки предизвикаа жестока реакција од поранешниот тренер на Вардар и селектор на Македонија, Веселин Вујовиќ, кој сега е тренер на Загреб кој ино исто така е голем критичар на ЕХФ.

Популарниот „Вујо мајсторе“ е револтиран бидејќи многу екипи останаа без можноста да се надеваат на пласман на завршниот фајналфор турнир во Келн.

Историјата покажува дека речиси никогаш досега четирите најдобро пласирани екипи од групите не обезбедиле место на фајналфор турнирите. Секогаш имало изненадувања, некои екипи имаа проблеми со повреди или слаба подготвеност и дозволуваа изненадувања, нешто што се случи со ПСЖ минатата година. За мене оваа одлука е апсурдна бидејќи до Фајналфор турнирот многу играчи ќе играат во други клубови, Сагосен во групната фаза играше за ПСЖ, а во Келн ќе игра за Кил, тоа нема никаква врска со здравиот разум. Иако, јас веќе изјавив дека очекувам глупава одлука од ЕХФ, одлуката е донесена со декрет, никој нема право да се жали, а репрезентациите кои ги подготвуваа составите за СП сега нема да можат да се изборат за пласман. Но, од ЕХФ секогаш може да се очекува неочекуваното – изјави Вујовиќ за хрватски „Индекс“.

Прочитајте и...  Џејмс: Безбедно можеме да ја завршиме НБА сезоната

Прочитај повеќе

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат

Присутните делегати го усвоија финансискиот план – буџет на ФФМ

Слободен печат

Поп Ацев исплива соло маратон во чест на легендата Нико Нестор

Слободен печат

Комедија во Романија: Трипати го повторуваа пеналот, сите утнаа! (ВИДЕО)

Слободен печат