Виктор Илиевски: За 100 отсто ја зголемивме публиката на Македонска филхармонија - Слободен печат

Виктор Илиевски: За 100 отсто ја зголемивме публиката на Македонска филхармонија

Тој вели дека со дополнителните програми оствариле два ефекти: ја зголемиле публиката на овие програми, а и музичарите имаат можност за нови предизвици и дополнителни приходи.

– Македонска филхармонија, во изминатата година ја зголеми публиката за 100 отсто за редовната програма и за 150 отсто за дополнителните програми, тоа го покажуваат статистичките податоци, вели директорот Виктор Илиевски за Утрински брифинг на „Слободен печат“.

Тој вели дека со дополнителните програми оствариле два ефекти: ја зголемиле публиката на овие програми, а и музичарите имаат можност за нови предизвици и дополнителни приходи.

Илиевски најави дека по многу години, во новата сезона Македонската филхармонија ќе има шеф диригент за сезоната 2020/21 година, а неговото име ќе биде објавено во мај.

Прочитајте и...  Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

Прочитај повеќе

Владата ја одржа 10-тата седница

Слободен печат

Местото и овластувањата на Мизрахи ги презема заменик министерот Бајрактар

Слободен печат

Косово: Укинувањето на таксата и воведувањето реципроцитет кон Србија е прашање на денови

МИА Агенција

Поништени решенијата за распоредување и наредби за извршување работи во МВР донесени од Чулев

Слободен печат

Носителите на кандидатските листи на СДСМ ќе бидат познати по Конгресот

Слободен печат

Судењето за Нетанјаху за корупција почнува две недели по изборите во Израел

МИА Агенција

Остави Коментар

18 − оне =

Прочитај повеќе

Комшиќ: Нека не се занесуваат со уцени, Република Српска нема да добие ништо од тоа што го бара

МИА Агенција

Нема нерегуларности: Гани е победник на изборите одржавни пред пет месеци во Авганистан

МИА Агенција

Поголемиот дел од граѓаните на Северна Ирска сакаат земјата да остане во Обединетото Кралство

МИА Агенција

Силите на генералот Хафтар бомбардирале турски брод во пристаништето Триполи

МИА Агенција

Во воздушните напади за викендот во Јемен загинаа 35 лица

МИА Агенција

Швајцарија е најскапа за живеење, Македонија на 113 место

Слободен печат