17.8 C
Скопје

Tag : Филхармонија

Вести Култура

Осмо издание на „Виолин-фест“: Настапи на млади виолнисти кои сè уште се во процесот на осознавање на магијата на виолинската уметност

Слободен Печат
Во понеделник (14 јуни) со почеток во 20 часот во Камерната сала во Филхармонија ќе се одржи осмото издание на „Виолин-фест“. -Главна тенденција на фестивалот...
Вести Култура

„Звукот на идната генерација“ – Концерт со студентите од државните факултети за музичка уметност во Филхармонија

Слободен Печат
„Звукот на идната генерација“ е насловен концертот со студентите од државните факултети за музичка уметност кој ќе се одржи в четврток (10 јуни) во 20...
Вести Култура

Младите доаѓаат – концерт со учениците од државните музички училишта

Слободен Печат
Овој четврток, во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот „Младите доаѓаат“ на кој ќе настапат учениците од државните музички училишта. На програмата...
Вести Култура

Kонцерт од серијалот „Филхармонија за Филхармонија“

Слободен Печат
Овој четврток, во 20 часот ќе се одржи третиот концерт од серијалот „Филхармонија за Филхармонија“ на кој ќе настапат музичари од оркестарот на Филхармонија во...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Со концертот „Данте“ Филхармонија ја заокружува концертната сезона

Слободен печат
Овој четврток во 20 часот, со концертот насловен „Данте“, Филхармонија ја заокружува оваа концертна сезона. На последниот концерт во официјалниот дел од сезоната ќе бидат...
Култура

„Боженствениот звук на Малер“ со Милена Арсовска ќе се слушне во Филхармонија

Слободен печат
Оркестарот на Филхармонија, под диригентската палка на маестро Габриел Бебешелеа, на 1 април, со почеток во 19 часот, ќе ја изведе Четвртата симфонија, ремек-дело на...
Култура Магазин Магазин слајдер Сцена

„Клавишите на Арда“ – рецитал на пијанистот Арда Мустафаоглу во Филхармонија

Слободен Печат
„Клавишите на Арда“ е насловен рециталот кој ќе се одржи в среда во 19 часот во Камерната сала на Филхармонија на кој ќе настапи младиот...
Култура

Филхармонија: Маестро Тимоти Редмонд ќе диригира на концертот „Музиката и градот“

Слободен печат
Филхармонија на 18 март, со почеток во 19 часот, ќе го одржи концертот „Музиката и градот“, на кој праизведба ќе доживее електроакустична симфониска поема „Скопје“...
Културен печат

Разговор со композиторката Ана Пандевска: Потребата за создавање е посилна од мене

Тони Димков
Композиторката Ана Пандевска со голема возбуда ја прими веста дека нејзиното дело Електроакустична симфониска поема „Скопје“ ќе ја доживее премиерната изведба на концертот „Музиката и...
Култура

Пијано рециталот „Фантазија“ ќе се одржи во Камерната сала на Филхармонија

Слободен печат
Бугарскиот пијанист Евгениј Генчев со рециталот „Фантазија“ на 23 февруари, во 20 часот, ќе настапи во Камерната сала на Филхармонија. На програмата се дела од...