ВИДЕО: Петмина мораа да се откажат уште по првиот круг на „Хунгароринг“

Фото: EPA-EFE/Szilard Koszticsak

Несреќата во која учествуваа неколку болиди веќе се случи во првиот круг од трката во Формула 1 за Големата награда на Унгарија.

Дождот што падна пред почетокот на трката ги отежна условите на патеката, а изборот на гуми за некои не се покажа како добро решение.

Валтери Ботас не започна одлично, а при сопирање се лизна и се судри со болидот на Ленд Норис.

Возачот на Мекларен не можеше да стори ништо за да го избегне контактот и заврши неконтролирано во болидот на Макс Верстапен, лидерот во генералниот пласман, кој на последната трка за време на Големата награда на Велика Британија го исфрли Луис Хамилтон и на тој начин му пријде со одлично возење и победа, на само осум бода заостанување.

Верстапен успеа да ја продолжи оваа трка, но не и Норис, Ботас, Леклер, Перез и Строл.

Видео на денот