ВИДЕО: Oлимпискиот шампион Дејли си плете торбичка за својот златен медал

Фото: EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

За време на телевизискиот пренос на женски синхронизирани скокови во вода, камерата го фати Том Дејли на трибините како плете торбичка за неговиот олимписки златен медал.

Иако ова ги изненади многу гледачи, вреди да се додаде дека британскиот олимпиец веќе беше познат по својата љубов кон плетењето и капчењето.

Пред неколку дена Дејли освои златен медал на Олимпијадата во Токио во дисциплината синхронизирани скокови во вода од 10 метри.

Претходно имаше и бронзени медали во Лондон и Рио де Жанеиро, а очигледно дека скоковите во вода не се неговиот единствен талент.

Покрај тоа што е олимписки шампион, популарен е и на социјалните мрежи, односно има преку 1.000.000 фанови на неговиот канал на Јутјуб каде објавува видео блогови.

Јас сум геј и сум олимписки шампион

Видео на денот