-1 C
Скопје

ВИДЕО: Маскерано ја заврши кариерата, најголемите успеси ги имаше со Барса!

Аргентинецот Хавиер Маскерано ја инфомираше јавноста дека прекинува професионалната фудбалска кариера долга 17 години. На поранешниот играч на Барселона последен клуб му беше Естудијантес.

– Сакам да ве известам дека се повлекувам. Благодарност до Естудијантес што ми дозволи да ја завршам кариерата во Аргентина – рече Маскерано.

Кариерата ја започна во Ривер Плејт, играше за бразилскиот Коринтијанс, потоа во Англија за Вест Хем, Ливерпул, по што се пресели во Барселона во 2010 година и остана во наредните осум сезони.

Со каталонскиот клуб освои две титули во Лигата на шампионите, трипати беше светски клупски шампион и по пет во „Ла Лига“ и Кралскиот куп.

Помина една сезона во Кина, играјќи за Хебеи, по што трансфер во редовите на Естудијантес. Воедно одигра вкупно 147 натпревари за репрезентацијата на Аргентина и постигна три гола.

Прочитајте и...  „Лекип“ со скандалозен текст го нападна Ѓоковиќ: Толку сака да биде омилен што не можам да го поднесам

Поврзани вести

Атлетик Билбао за 14 дена може двапати да го освои Кралскиот куп

Слободен печат

ВИДЕО: Челси го освои „Енфилд“, сите мечеви во Премиер лигата со ист резултат!

Слободен печат

ЛШ: Лазаров во осминафиналето со Кјелце, Митревски против Алборг

Слободен печат

Ракитиќ до Меси: Имам трофеј кој никогаш нема да го освоиш!

Слободен печат

ВИДЕО: ВАР го спаси Мурињо, Евертон во трка за Лига на шампиони!

Слободен печат

Стоилов гневен по поразот: Некои ракометари не разбираат за колку посебен клуб играат

Слободен печат

Остави Коментар