ВИДЕО: Ленс Строл поради страотниот судир ќе ја пропушти Ф1 трката во Сингапур

фото: EPA-EFE/CAROLINE CHIA

Канаѓанецот Ленс Строл нема да вози на трката за Големата награда на Сингапур во Формула 1 шампионатот бидејќи не е целосно закрепнат од повредата по несреќата на вчерашните квалификации, соопштија денеска од „Астон Мартин“.

Во првиот дел од вчерашните квалификации, Строл загуби контрола и удри во заштитниот ѕид. Канадскиот возач се спасил со полесни повреди, додека неговиот болид е практично уништен.

– Целиот тим чувствува олеснување, бидејќи Ленс можеше да излезе од болидот по несреќата. Сепак, тој сè уште чувствува некои последици од несреќата. Наш приоритет е Строл да закрепне брзо и целосно. Заедно одлучивме тој да ја пропушти оваа трка. Наш приоритет е тој да се опорави и да биде подготвен за Големата награда на Јапонија следната недела – изјави директорот на „Астон Мартин“, Мајк Крек, а пренесува официјалната веб-страница на Ф1.

Строл моментно е на деветтото место во генералниот пласман на возачи со 47 бодови.

Трката за Големата награда на Сингапур ќе се вози денеска од 14.00 часот.

Пол-позиција за Саинц во Сингапур, лоши квалификации за Ред Бул

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот