ВИДЕО: Лего, познатиот бренд на играчки го најави својот прв ЛГБТ+ сет

Фото: Профимедиа

Лего, познатиот бренд на играчки го најави својот прв ЛГБТ+ сет под називот „Сите се прекрасни“…

Сетот ќе содржи 11 нови фигури од кои една е родово неопределена, додека една од останатите 10 претставува Дрег кралица.

Од компаниајта „Лего“ објаснија дека ова е еден од најважните сетови кои досега ги објавиле, и наведуваат дека дел од нивните ЛГБТ обожаватели ќе можат да се чувствуваат инспирирано и добро.

Се повеќе брендови произведуваат посебни колекции со поддршка за ЛГБТ+ заедницата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LEGO (@lego)

Видео на денот