11 C
Скопје

Tag : Сет

Вести Економија

EБОР со сет мерки ќе го поттикне приближувањето на Македонија кон ЕУ

Слободен печат
Со поддршка на сет мерки за политички ангажман, техничка помош и инвестиции, Европската банка за обнова и развој ќе го поттикне приближувањето на земјава кон...
Вести Економија

Над 400 компании ќе бидат поддржани со мерката за финансиска поддршка на конкурентноста

Слободен печат
Над 400 компании што инвестирале или ќе инвестираат во зголемување на конкурентоста за време на ковид и пост-ковид периодот ќе добијат финансиска поддршка од државата,...
Вести Економија

Бектеши: Четвртиот сет на мерки до крајот на неделава

Слободен печат
Очекувам до крајот на неделава да биде готов четвртиот сет на мерки за помош на граѓаните и стопанството. Со новиот сет на мерки ќе бидат...
Вести Македонија

Битиќи и Бектеши со најава за четврти сет мерки: Обезбедивме поддршка за занаетчиите во време на кризата

Слободен печат
Предизвиците со кои се соочуваат занаетчиите во периодот на социо-економската криза предизвикана од Ковид-19 и нивните видувања за начините на поддршка за опстојување и развој...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Хаос на улиците на Минск: Стотина повредени, над 3.000 уапсени и една жртва (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Во големите градови ширум Белорусија избија протести откако долгогодишниот претседател Александар Лукашенко освои шести последователен претседателски мандат. Десетици демонстранти се повредени во судирите со полицијата,...
Вести Економија

Со буџет од 150 милиони денари ќе се финансираат обуки за дигитални вештини

Aleksandar Petreski
Согласно со третиот сет економски мерки, Владата донесе Уредба за доделување ваучери за млади лица за обука за дигитални вештини во вредност од 30.000 денари....
Вести Економија

Уредбите за мерките од третиот сет треба да се донесат наредната недела

Слободен печат
Уредбите за мерките од третиот сет треба да се донесат наредната недела, по што и на граѓаните ќе им биде објаснето како да ги користат....
Вести Економија

Ангеловска: При креирање на мерките Владата мислеше на сите

Слободен печат
Коронакризата освен што носи проблеми и ризици, отвора и можности за структурни промени, за создавање нов, подобар систем на функционирање истакна министерката за финансии Нина Ангеловска....
Вести Економија

Мерката викенд без ДДВ кон крајот на август, право ќе имаат само граѓаните што скенираат сметки

Слободен печат
Од владата денеска со дообјаснување за третиот пакет економски мерки. Владиниот економски советник Фатмир Битиќи појасни дека една од најавените мерки „Викенд без ДДВ“ ќе...
Жена Магазин Магазин слајдер

Вежбаме со Елена Мирческа: Вежби за задник (ВИДЕО)

Ј.К.Д
– Правилната форма пред и за време на изведувањето на вежбата е основа: колената се раширени колку колковите и паѓаат точно под нив, дланките паѓаат...