Tag : лгбт

Вести Свет

ЕК презема построги мерки за почитување на еднаквоста на ЛГБТ во сите земји членки

Илинка Иљоска
Европската комисија денеска ја презентираше својата нова стратегија за еднаквост на ЛГБТ населението во Европската Унија и инсистира дека сите земји членки ќе мораат да...
Вести Македонија

Шахпаска со претставници од Здружение за сексуални и родови малцинства „Субверзивен фронт”

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска се сретна со претставници од Здружението за сексуални и родови малцинства „Субверзивен фронт”од Скопје. На средбата...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Филмот „The Boys in the Band“ се придружува на Нетфликс оставајќи траен белег во историјата на ЛГБТИ заедницата

Слободен Печат
Филмот „The Boys in the Band“ се фокусира на вербални стрели кои се разнесуваат меѓу група пријатели на кои им се случува интензивна сесија или...
Вести Свет

Орбан и порача на геј заедницата во Унгарија: Оставете ги децата на мира

Слободен печат
Геј заедницата во Унгарија изрази жалење, откако по објавувањето на книги за деца во кои се промовира хомосексуалноста, премиерот Виктор Орбан порача да ги „остават...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Прво појавување на главен ЛГБТК лик во цртан филм на Дизни! (ФОТО)

Слободен Печат
,,Куќата на бувот”  за првпат беше прикажана во јануари годинава. Оваа серија се занимава со 14-годишно девојче, кое ја наоѓа вратата на магичен свет и...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс
На антидепресиви, никогаш недвижејќи се пеш по улица и секогаш во страв дека некој ќе го нападне живее претседателот на здружението „ЛГБТ Јунајтед“ Беким Асани...
Вести Свет

Парадата на гордоста во Њујорк поддржана од движењето Црните животи се важни

Слободен печат
Овогодинешната јубиларна 50. Парада на гордоста во Њујорк се одржа поскромно и со почитување на мерките за физичка дистанца и со поддршка на движењето Црните...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Српската пејачка со шокантна изјава: Сакам да се бакнувам со Цеца или Брена!

Васко Спасоски
Откако се разведе, фолк пејачката Славица Ќуктераш често може да ја слушнете како шокира со своите изјави. Исклучок не беше ниту емисијата „DeToxic“, каде пејачката...
Вести Македонија

Михајлов: За успешен Прајд потребна е соработка од властите (ВИДЕО)

Слободен печат
Со укинувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација, се намалија можностите да побарате заштита на своите права. Тоа е на штета на повеќе...
Вести Свет

Анджеј Дуда: Во текот на целата комунистичка епоха на децата им се наметнувала комунистичка идеологија

Слободен печат
Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска ја опиша „идеологијата на ЛГБТ заедницата” како „необолшевизам” за време на предизборен митинг за изборите кои се закажани на 28...