Тренерот на Денвер, Мајк Мелоун сакаше физички да ги нападне судиите/Фото: Принтскрин/Youtube/MLG Highlights

Денвер го претрпе вториот пораз во низа во НБА лигата откако доцна синоќа на домашен терен загуби од Филаделфија со резултат 89:103.

Српскиот интернационалец Никола Јокиќ беше прв стрелец во редовите на Нагетси со 30 поени (10 скокови, седум асистенции), а на спротивната страна за Сиксерси доминираше Тајрис Макси со 22 поени.

Воедно на овој меч тренерот на Денвер, Мајк Мелоун доби исклучување после шест минути игра во третата четвртина. Доби втора техничка поради прогивор и за него овој натпревар беше завршен.

Мелоун сета фрустрација ја исфрли кон судиите и тргна физички да се пресмета со нив, но Јокиќ веднаш го спречи.

Јута џез – Торонто репторс 119:103

Браќата во одбрана на Јокиќ: Морис, ако продолжиш вака, да знаеш дека ќе те начекаме!