ВИДЕО: Јокиќ ја прими МВП наградата во својот Сомбор

фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Никола Јокиќ сега и официјално е прогласен за најкорисен играч во најдобрата светска кошаркарска лига (НБА).

На српскиот центар му беше приреден прав спектакл со доделувањето на наградата, откако делегација на Денвер нагетс одлета директно во Сомбор (родниот град на играчот) каде му беше доделен трофејот.

Во гласањето Јокиќ доби 875 поени, пред Џоел Ембид (Филаделфија сиксерс) кој доби 706, а трет заврши Јанис Адетокумбо (Милвоки бакс, 595).

Минатата сезона Јокиќ на теренот го освои МВП трофејот, а сега наместо таа награда за одличната сезона, му беше доделена кристална топка.

Причината за тоа е што цела НБА сезона одбележува голем јубилеј, 75 години постоење, а на Јокиќ му беше врачен специјален трофеј кој ќе му биде врачен дури оваа година, па центарот на Денвер Нагетс ќе биде единствениот во историјата кој ќе го добие тоа!

Од САД пристигнуваат вести дека српскиот кошаркар ќе го добие традиционалниот МВП трофеј на посебна церемонија која ќе се одржи подоцна во сезоната.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот