20.8 C
Скопје

ВИДЕО | Готова за три минути: Апаратите за пица кои ги шокираа Италијаните

Во Рим за првпат се појавија апарати за пица кои го подготвуваат ова традиционално италијанско јадење за само три минути. Италијаните беа шокирани од овие апарати кои се косат со традиционалното и долгогодишно подготвување на највкусните видови на пица, јавува nypost.com

Купувачите на апаратите под назив „Mr. Go Pizza“ можат да изберат меѓу четири видови пица кои чинат од 4,50 до 6 евра.

Машината го меси тестото и го додава филот, а купувачите сето тоа можат да го гледаат преку малото стаклено прозорче.

Купувачите во Рим различно реагираа на оваа иновација со коментари дека сепак е „прифатливо доколку навистина брзате“.

„Помала е од пицата во рестораните, а има и помалку фил“, изјави еден пензионер.

„Супер брза пица за која не треба да чекам половина час и за евтини пари“, нагласи една тинејџерка.

Луѓето многу одамна јадат различни облици на леб и тесто со фил, но општо прифатено е дека пицата како специјалитет е усовршена во Наполи, каде долго време најпрвин била улична храна за сиромашните.

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар