24.8 C
Скопје

Tag : пица

Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусете нешто поразлично: Дали сте пробале пица карбонара?

Слободен Печат
Секогаш кога ќе се спомне карбонара веднаш помислуваме на превкусните шпагети. Карбонара е едно од најпознатите италијански јадења со тестенини чиј рецепт потекнува од Рим...
Вести Економија Слајдер

Ласло Хањец е Американецот што пред 11 години прв плати пица со Биткоин: Сега се кае дека потрошил толку пари

Слободен печат
Пред 11 години, на 22.05.2010 година, Американецот Ласло Хањец влезе во историјата. Тој тогаш беше првата личност што ја искористи тогашната малку позната виртуелна валута...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО | Готова за три минути: Апаратите за пица кои ги шокираа Италијаните

Слободен печат
Во Рим за првпат се појавија апарати за пица кои го подготвуваат ова традиционално италијанско јадење за само три минути. Италијаните беа шокирани од овие...
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Каква сцена на натпревар од Лига Европа, дали некој нарача пица?

Слободен печат
Една тотално комична ситуација се случи во Норвешка на вчерашниот натпревар од Лигата на Европа помеѓу Молде и Хофенхајм, каде што камерата фати човек кој...
Магазин Магазин слајдер Храна

ВИДЕО | Помфрит пица: Тестото го заменуваат крцкави компирчиња!

Слободен печат
Доколку сакате пица, но сте љубители и на помфрит, во тој случај рецептот за помфрит – пица дефинитивно ќе ви се допадне. Одлична вечера за...
Магазин Магазин слајдер Храна

Мали кулинарски вештини: Подгответе тесто за пица како вистински пица-мајстор

Слободен печат
Тестото за пица е совршено кога се прави со квасец. Тогаш тоа нараснува и пицата станува мека, а додатоците едноставно пропаѓаат во „облакот“ од тесто....
Забава Магазин Магазин слајдер

Французин го собори рекордот: Направи пица со дури 254 видови кашкавал!

Слободен печат
Беноит Бруел од Лион се занимавал со повеќемесечна административна работа со цел да собере докази дека навистина ги искористил сите состојки кои ги навел. Па...
Забава Магазин Слајдер Сцена

ФОТО | Македонско знаме на пица во Италија: Нашиот тенор Благој Нацоски ги импресионира Италијанците со македонскиот ајвар

СП.
Нашиот познат оперски пејач  Благој Нацоски, кој живее и работи во Италија, со симболичен подарок пошол во италијанска пицерија – им однел тегла македонски ајвар....
Магазин Магазин слајдер Храна

Шокантни споредби: Кафе со млеко има повеќе заситени маснотии од порција чипс!

Слободен печат
Иако помфритот е симбол на нездрава исхрана, обичното кафе со млеко се чини дека содржи повеќе заситени маснотии отколку оваа омилена „грешна“ храна. Еве кои...
Живот Магазин Магазин слајдер Храна

Кралицата на италијанската кујна: Како настанало нејзиното височество – ПИЦАТА

Слободен печат
Пицата е јадење кое го сакаат сите генерации. Не е ни чудно, кога знаеме дека пицата брзо и едноставно се прави, брзо заситува, може да...