7 C
Скопје

ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

Денеска во рамките од 21 коло во најсилното кипарско првенство составот на АЕК Ларнака со резултат 3:1 на домашен терен го совлада Ермис.

Домаќините стигнаа до трите бода најмногу благодарение на македонскиот репрезентативец Иван Тричковски кој реализираше хет-трик.

Иако гостите први поведоа со голот на холандскиот интернационалец Валпорт во 19 минута, следуваа трите голови на нашиот играч. Тричко најпрвин израмни во 23 минута, па донесе предност во 29 минута, а конечниот епилог го постави непосредно пред паузата (45+1`) од пенал.

Во домашниот состав Тричковски и Даниел Мојсов го одиграа целиот меч, додека Стефан Спировски настапи од 67 минута.

На табелата АЕК Ларнака е на петтата позиција после 10 триумф сезонава со 34 бодови.

Прочитајте и...  Французинот е прескап дури и за нив, Сити се откажа од Мбапе


Поврзани вести

Официјално: Јоаким Лев ќе ја напушти германската репрезентација

Слободен печат

После рекордот на Ѓоковиќ, паѓа уште еден кој ќе го промени светскиот тенис!

Слободен печат

Скендеровски: Со победа над Србија речиси ќе бидеме пласирани на ЕП!

Слободен печат

Владимир Глигоров ќе ја води екипата на Металург

Слободен печат

Дали Јувентус ќе избегне елиминација од Лигата на шампионите?

Слободен печат

Конте: Не чувствувам дека титулата ми е во „џеб“, таму имам само 40 евра!

Слободен печат

Остави Коментар