20.8 C
Скопје

ВИДЕО | Единствениот алкохол кој срцето го сака: Еве како да подготвите совршено варено вино!

Ова попладне наздравете со една чаша од овој прекрасен рецепт за варено вино…

Состојки:

– 250 мл вино
– 30 мл виски, бренди
– кора од лимон
– кора од портокал
– цимет
– ванилин шеќер
– мускатно оревче
– 2 каранфилчиња
– 2 лажици шеќер
– 50 мл вода

Подготовка:

Ставете го шеќерот и малку вода во сад на оган и стопете го шеќерот. Додадете ја кората од лимон и кората од портокал. Додадете го виното, малку виски или бренди. Пред да зоврие, тргнете го од огнот. Додадете ванилин шеќер, цимет, мускатно оревче и каранфилче. Оставете го 5-10 минути и процедете. Декорирајте го со цитрусно овошје. Живели!

Поврзани вести

ФОТО: Дрејк сподели како ужива со својот син на „поинаква“ забава

Слободен Печат

Џорџ Клуни и колегите ќе отвараат филмско училиште со цел да го „размрдаат“ Холивуд

Слободен Печат

„34 години брачна идила“: Боба Живоиновиќ прозборе за бракот со Лепа Брена

Слободен Печат

Актерот Жарко Димоски ја промовираше новата песна „Танцувај со мене“ и неговата прва книга „Пеперутка“!

Слободен Печат

„Не попушта“: Принцот Чарлс нема намера да се сретне со Хари кога ќе пристигне во Лондон

Слободен Печат

Неготичанката Верица порачува: Немојте да го жалите моето дете со посебни потреби, за жалење се оние кои не ги прифаќаат овие деца, а со тоа ја пропуштаат и најчистата љубов!

Мими Стојановска

Остави Коментар