• сака

Ким Јонг-ун сака да има заменик

Владејачката партија на Северна Кореја ги смени правилата за именување заменик-лидер Ким Јонг-ун, кој сака да ја обнови внатрешната политика, објави јужнокорејската новинска агенција Јохнап. Агенцијата цитира неименуван извор од Северна Кореја кој вели дека во иднина „првиот секретар“ ќе раководи со состаноците во име на Ким Јонг-ун, пренесува Танјуг. Ким ја утврди својата позиција …

Ким Јонг-ун сака да има заменик Read More »