1 C
Скопје

Tag : вино

Вести Македонија

Натпревар за „Св. Трифун“ во Неготино: Дегустација на вина и ракии од индивидуални производители

Слободен печат
Празникот на лозарите и винарите „Св.Трифун” годинава ќе биде одбележан скромно и со редуцирани содржини и настани, без масовни собирања и со строго почитување на...
Магазин Магазин слајдер Храна

Ви го препорачуваме виното Axios (Merlot barrique) 2016 од „Стоби“

Слободен Печат
Axios (Merlot barrique) 2016 е уникатно мерло со вариететен карактер, елегантен, минерален, со зачински ноти, одлежан во дабови буриња. Неговата сјајна и интензивна рубин нијанса, продорните тонови...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО | Таа старее како вино: Селма Хајек со прекрасни фотографии им се заблагодари на следбениците!

Слободен печат
Славната актерка на 55 години ги воодушеви своите следбеници со нова фотографија во прекрасен деколтиран фустан… Мексиканско-американската актерка Селма Хајек (54) со својот изглед во...
Магазин Магазин слајдер Храна

ВИДЕО | Единствениот алкохол кој срцето го сака: Еве како да подготвите совршено варено вино!

Слободен печат
Ова попладне наздравете со една чаша од овој прекрасен рецепт за варено вино… Состојки: – 250 мл вино – 30 мл виски, бренди – кора...
Магазин Магазин слајдер Храна

Дегустирајте ги за празнициве: МУСКАТ ОТОНЕЛ РИЗЛИНГ 2019 и РОКСАНА 2018 од „Стоби“

Слободен печат
Две вина за препорака празнично ви носиме од винарија „Стоби“.  МУСКАТ ОТОНЕЛ РИЗЛИНГ 2019 (Muscat Ottonel 2019) Мускат отонел ризлинг е магнет за дамите, а предизвик...
Магазин Магазин слајдер Храна

Ви го претставуваме виното КАБЕРНЕ СОВИЊОН 2019 (Cabernet Sauvignon 2019) од Стоби

Слободен печат
Ова вино има интензивно црвено-виолетова боја со избалансирана танинска структура. Нагласена нота на црвена пиперка и овошни ароми на цреша во позадина. Постојан и целосно...
Магазин Магазин слајдер Храна

Ви го претставуваме виното МЕРЛОТ 2019 од „Стоби“

Слободен печат
Виното Мерлот е од Класик линијата. Тоа е суво црвено вино со темна рубин боја, со нагласена арома на боровинки испреплетена со мириси на вишна...
Магазин Магазин слајдер Храна

Стоби Куве (STOBI CUVEE 2019), почувствувајте ја посебност на сериозното вино

Слободен печат
Стоби Куве е високо успешна мешавина правејќи сериозно вино, елегантно бело, со неверојатна чистина на овошје.Ова суво бело вино е комбинација од Р’кацители, Жупљанка, и...
Магазин Магазин слајдер Храна

Ви го претставуваме виното „Акација 2018“ (Private Reserve) од „Стоби“

Слободен печат
„Акација 2018“ (Private Reserve) од „Стоби“ е елегантно шардоне, кое во себе ги носи светлината и топлината на долгото македонско лето, има златножолт сјај, комплексна...
Вести Економија Слајдер

Учесниците во винарскиот сектор може да добијат по 300.000 евра помош

Слободен печат
На лозарите, винарниците и на откупувачите на винско грозје, Владата планира  годинава да им дава вонредна парична помош, покрај редовните земјоделски субвенции, а која заедно...