ВИДЕО: Димитријевиќ најдобар асистент, „плус 17“ предност не беа доволни за Валенсија

димитријевиќ
Ненад Димитријевиќ би можел да игра во Русија/Фото: facebook.com/valenciabasket

Денеска во третото коло од најдобрата шпанска лига составот на Валенсија на домашен терен беше поразена од Мурсија со 86:91.

Во текот на првото полувреме Валенсија двапати имаше предност од „плус 17“ (36:19 и 40:23), но тоа не беше доволно да се задржи до крајот на мечот.

Гостите направија целосен пресврт во вториот дел освојувајќи ги третата четвртина со 23:29 и 21:31.

Македонскиот интернационалец Ненад Димитријевиќ кај домаќините имаше најмногу асистенции и воопшто на мечот, вкупно 12. Една од нив можете да погледнете на видео записот:

Нашиот плејмејкер за скоро 26 минути игра на паркето запиша шест поени, а кај неговите тимски колеги најефикасни беа Клавер со 26 и Дубљевиќ со 22 поени.

Валенсија е на 10 позиција на табелата во „Ендеса“ лигата со два бодови и во следното коло ќе игра на гости кај Баскет Сарагоса.

Димитријевиќ најпрецизен во победата на Валенсија

Видео на денот