Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Трикратниот грен слем шампион, Станислас Вавринка се наоѓа пред откажување на евентуалното учество на грен слем турнирот во САД.
Очекувано, главна причина за отказот на швајцарскиот тенисер е пандемијата на коронавирусот.

– Условите во западниот дел од светот се невозможни. Откажувањето на турнирот во Вашингтон предизвика големи сомнежи во главите на тенисерите – изјави Вавринка.

Швајцарецот се наоѓа во Нион и се подготвува за продолжение на сезоната и турнирите на зејмена подлога, што значи дека ќе остане во Европа.

– Не сакам да одам во САД под овие услови, поради ситуацијата со корнавирусот. Њујорк е меѓу најпогодените градови од коронавирусот, а редоследот на турнири по УС Опен ќе биде тежок. Доколку се одржеше турнирот во Вашингтон ќе имавме вистинска турнеја која ќе влијаеше на мојата одлука. На крајот, сите мои сомнежи и неизвесност се поврзани со карантинот – додава Вавринка.

Прочитајте и...  Така работи Баерн, додека Барселона се ценка, тие се договорија со Ајакс

Прочитај повеќе

Официјално: Конте го доби „војникот“ Видал

Слободен печат

Луис Суарез мамел на испитот за италијански јазик

Слободен печат

Кошаркарот на Работнички, Питс е позитивен на коронавирус

Слободен печат

Газдата на Челси во проблеми: Абрамович тајно вложувал во други играчи

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат

Ниту Јанис, ниту Пол, Лејкерси планираат да формираат голема тројка со ѕвезда на Хјустон 

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ: Надал е главен фаворит за титулата на Ролан Гарос

Слободен печат

Навивачите во Англија не се враќаат во октомври

Слободен печат

Така работи Баерн, додека Барселона се ценка, тие се договорија со Ајакс

Слободен печат

Успешен старт на „граѓаните“, Астон Вила го казни Шефилд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Златан како „вино“: Ибракадабра шоу против Болоња! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со нови 400 бодови пред „Ролан Гарос“ и прво место на крајот од 2020!

Слободен печат