13 C
Скопје

Tag : грен слем турнир

Останатo Спорт

Ролан Гарос се одложува за една недела

Слободен печат
Вториот годинешен грен слем турнир, Ролан Гарос, ќе се одржи од 30. мај до 13. јуни, една недела подоцна од првичниот план, пренесува „Лекип“. Поместувањето...
Останатo Спорт

Организаторот на Ролан Гарос во паника, можно е повторно одложување на грен слем турнирот

Слободен печат
Тениската федерација на Франција е во паника поради вториот годинешен грен слем турнир, Ролан Гарос кој треба да се одржи од 24. мај до 6....
Останатo Спорт

Вимблдон се враќа, Ѓоковиќ ја брани титулата пред публика

Слободен печат
Организаторите на Вимблдон минатата сезона одлучија да не го одржуваат престижниот грен слем турнир поради пандемијата на коронавирусот, но оваа година се враќа во тенискиот...
Останатo Спорт

Вајда ќе биде покрај Ѓоковиќ на Роан Гарос

Слободен печат
Ѓоковиќ неодамна триумфира на првиот годинешен грен слем, е покрај него беше само еден од двајцата тренери, Горан Иванишевиќ. Вториот тренер Маријан Вајда остана во...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ: Продолжува нашата љубовната афера

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ во големото финале на првиот годинешен грен слем турнир го победи Данил Медведев со 7:5,6:2,6:2 и по трет пат едноподруго, а вкупно по...
Останатo Спорт

Австралија опен: Медведев во финалето против Ѓоковиќ!

Слободен печат
Се одигра денеска и вториот полуфинален меч во машка конкуренција на грен слем турнирот во Мелбурн, четвртиот носител Данил Медведев беше подобар од шестиот носител...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ: Нема да зборувам за повредата, ќе уживам во второто полуфинале

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ со победата над Алсан Карацев во три сета, ја оправда улогата на фаворит и си обезбеди пласман во деветтото финале на Австралија Опен...
Останатo Спорт

ВИДЕО: Дали солзите на Серена најавуваат крај на кариерата: Не знам…

Слободен печат
39-годишната американска тенисерка во ловот по израмнувањето на рекордот на Маргарет Корт од 24 грен слем титули во поединечна конкуренција, беше запрена во полуфиналето на...
Останатo Спорт

Австралија Опен: Наоми Осака преку Серена во финалето

Слободен печат
Јапонската тенисерка Наоми Осака ја совлада Серена Вилијамс во два сета со 6:3,6:4 во полуфиналето на Австралија Опен. Ова беше трет меѓусебен дуел помеѓу двете...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ без тренинг до нова титула на „Австралија опен“!?

Слободен печат
По повредата која ја доживеа против Американецот Тејлор Фриц, Новак Ѓоковиќ стисна заби и забележа веројатно две неочекувани победи, со оглед на околностите. Најдобриот тенисер...