Организаторот на Австралија Опен размислува да го пресели турнирот од Мелбурн поради Ѓоковиќ?

Новак Ѓоковиќ е актуелен шампион на Австралија Опен/ фото: EPA-EFE/DEAN LEWINS

Првиот грен слем турнир секоја година традиционално е Австралија Опен, но прашање е дали идниот турнир ќе се одржи во Мелбурн.

Австралиската сојузна држава Викторија донесе строги мерки кога станува збор за пандемијата на коронавирусот и сите лица кои не се вакцинирани не смеат да влезат во оваа држава. Меѓу нив е и од најдобриот светски тенисер и актуелен шампион на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ.

Англискиот весник „Дејли Меил“ пишува дека организаторите поради невакцинираните тенисери и тенисерки, сериозно размислуваат да го преместат престижниот турнир во некој од другите градови во Австралија како Сиднеј или Бризбејн каде нема толку строги мерки.

Ѓоковиќ е вакциниран и ќе игра на Австралија Опен?

Новак Ѓоковиќ засега се нема изјаснето дали се вакцинира против коронавирус, а медиумите во САД тврдат дека тој тоа го направил и како доказ понудија фотографија од Централ Парк во Њујорк, каде за време на музичкиот фестивал Самерстејџ, смееја да присуствуваат само вакцинирани лица. На фотогеафијата е тому Ѓоковиќ што за медиумите во САД е доволен доказ дека тој се вакцинирал.

 

Видео на денот