Вавринка: Да му делам лекции? Ѓоковиќ носи поголема одговорност од сите нас!

Швајцарскиот тенисер Станислас Вавринка не верува дека тенисот наскоро ќе се врати на старото и дека еден од показателите за тоа беше и „Адриа Тур“.

Освојувачот на три грен слем турнири смета дека во ситуацијата со коронавирусот, воопшто не е лесно да се организираат вакви комплицирани настани со многу учесници, дури и кога нема публика.

Тенисот ќе биде последниот спорт кој ќе се врати во нормала – верува Вавринка недолго откако ВТА ​натпреварувањат се вратија со турнирот во Палермо и додека се очекува дека ќе се случи слично нешто и со АТП кон средината на овој месец во САД.

Имаше малку професионален тенис во последните пет месеци и каде што имаше, немаше конкуренција. Еден од предизвиците на организацијата беше забележан и на „Адриа Тур“ во Белград, на која Вавринка посвети посебно внимание.

Прочитајте и...  Паратичи потврди: Нема договор со Суарез, не е само Џеко опција!

Потсетување дека „Адриа Тур“ се организираше од страна на семејството Ѓоковиќ како хуманитарен и егзибициски турнир кој беше успешно завршен во Белград, но потоа беше откажан пред финалето во Задар откако Бугаринот Григор Димитров објави дека е позитивен на Ковид-19.

Новак само ги следеше директивите на здравствените власти во земјите каде што требаше да се одржи турнирот. Но, како светски рекет број 1, тој има поголема одговорност од кој било друг играч. Тој требаше да биде малку повнимателен, но не е на мене да му делам лекции – објасни Вавринка.

Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Швајцарецот во петокот објави дека нема да игра на турнирите во САД и дека не сака да биде дел од „УС Опен“ под овие услови.

Прочитајте и...  РК Охрид: Еден ракометар и член на клубот позитивни на Ковид-19

Има сериозен здравствен проблем, особено во Њујорк, а и распоредот на турнири кои следат после тој грен слем е тежок – се зборовите на Вавринка.

Прочитај повеќе

Учесник во групите на Лига Европа го промовираше Руфати

Слободен печат

Халеп со прва титула во „вечниот“ град, Плишкова го предаде мечот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мората на позајмица, а Суарез пред трансфер во Атлетико!?

Слободен печат

Косово без најдобриот напаѓач против Македонија!?

Слободен печат

Клоп уште еднаш ја покажа својата човечка величина! (ВИДЕО)

Слободен печат

Изов со принудни измени поради седум позитивни случаи на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Славниот Марадона денеска ќе навива против Ѓоковиќ

Слободен печат

Тодоров: Би било добро да ги играме мечевите на неутрален терен!

Слободен печат

„Марка“: Сега е јасно дека Зидан има сериозен проблем!

Дејвис со тројка во последната секунда за втор триумф на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски ја најави победата на Јуве, успешно деби и за Пирло! (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП Мастерс: Шварцман за титулата против Ѓоковиќ во Рим

Слободен печат