26 C
Скопје

Уживајте ова дождливо попладне – Баклава со вишни и гриз: Стар рецепт кој воодушевува! (ВИДЕО)

Едноставно и брзо, а така освежувачки и сочно…

Потребно ви е: 6 кори за пита и баклава, 500 гр вишни, 400 мл вода, 400 гр шеќер, 2-3 кругови портокал, ванилин шеќер, 2 јајца, 2 супени лажици шеќер, 100 мл масло, 70 гр гриз, 150 мл јогурт, 10 гр прашок за печиво.

Подготовка: Направете го шербетот. Помешајте ја водата, шеќерот, ванилиниот шеќер и парчињата портокал. Варете 15-20 минути и оставете да се излади. Помешајте ги јајцата, шеќерот, гризот, маслото, јогуртот и прашокот за печиво. Земете една кора и намачкајте ја со филот. Ставете одозгора друга кора и повторете ја постапката. Ставете ја третата кора и на неа ставете ги вишните.

Замоткајте во ролна и ставете на намачкано тавче, па премачкајте со филот. Печете на 190 степени околу 40 минути или додека не добијат златеста боја, на крај прелијте со оладениот шербет.

Поврзани вести

ВИДЕО: Кучето на ирскиот претседател го украде шоуто за време на пренос во живо

Слободен Печат

Бен Афлек ѝ испратил видео: Нивин Џеј го откачила актерот мислејќи дека е лажен профил и сега се кае

Слободен Печат

Белгиски земјоделец „по грешка“ ја поместил границата со Франција

Слободен Печат

ВИДЕО: Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу со извонредна изведба на македонската песна „Оди ѕвездо“ од Наум Петрески

Слободен Печат

Нашиот музичар Гоце Талевски ја изгуби битката со коронавирусот

Слободен Печат

По долго отсуство од социјалните мрежи се огласи Адел – со посебна причина

Слободен Печат

Остави Коментар