Уморниот Надал се повлече од Синсинати - Слободен печат

Уморниот Надал се повлече од Синсинати

Рафаел Надал во неделата ја освои рекордната 35. титула на мастерс турнирите, откако по петти пат во кариерата триумфираше на Роџерс купот.

Надал во финалето со убедливи 6:3,6:0 го победи Русинот Данил Медведев и по прв пат успеа да одбрани титула на тврда подлога.

Навивачите во Синсинати ќе останат разочарани бидејќи нема да можат го следат Надал кој одлучи да се повлече од турнирот кој започна денеска. Причината за отказот е желбата на Надал да одмори и подобро да се подготви за последниот гран слем турнир годинава, УС Опен кој започнува на 26 август.

За разлика од Надал, во Синсинати ќе учествуваат Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер кои пак го пропуштија турнирот во Монтреал.

Прочитај повеќе

Борба за ракометниот трон: Атомскиот ракомет на „фуријата“ или „старата школа“ на Червар

Слободен печат

Гвардиола му оддаде почит на Ливерпул: Тие се фантастични, неверојатни

Слободен печат

Леброн Џејмс за историското постигнување: Ова делува нереално

Слободен печат

„Шверцерите“ нема да навиваат за Косово

Слободен печат

Историска ноќ за Леброн Џејмс, го помина Коби Брајант и стана трет најдобар стрелец во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ експресно во четвртфиналето, крај за Кори Гоф

Слободен печат

Остави Коментар

8 − 5 =

Прочитај повеќе

Барселона идната недела ќе направи сензационален трансфер

Слободен печат

Ерлинг Халанд: Новото големо фудбалско чудо (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Англија: Фудбалер почина откако бил претепан пред ноќен клуб

Слободен печат

МЗТ Скопје супериорен во дербито со Куманово

Слободен печат

Баерн го торпедира Шалке и дојде на бод од лидерот Лајпциг (ВИДЕО)

Слободен печат

Норвешка подобра од Словенија во натпреварот за бронзениот медал

Слободен печат