Туршија од црвен кромид на италијански начин: Деликатес во кој ќе уживате оваа зима, а се подготвува суперлесно! (РЕЦЕПТ)

Покрај тоа што има совршен крцкав и киселкаст вкус и естетки делува многу впечатливо, па кога ќе го послужите, ќе биде тоа – вистински празник за сите сетила.

Потребни состојки:

– 1,5 кг поситни парчиња црвен кромид
– 2 литри 9% алкохолен оцет
– 1 литар вода
– 4 лимони
– 3 лажици шеќер
– 4 лажици сол
– 2 кесички бибер во зрно

Фото: Фејсбук

Подготовка:

1. Во поголем сад ставете го исчистениот кромид, прелијте го со половина од оцетот, додадете му сол и поклопете го па оставете го да отстои еден ден.

2. Следниот ден, заедно со течноста во која отстоил кромидот ставете го на оган да се вари 3-4 минути од моментот кога ќе зоврие.

Прочитајте и...  Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

3. Тргнете го од оган и оставете го да се олади.

4. За тоа време помешајте го останатиот оцет со водата, сокот од лимон и шеќерот па сето тоа кратко зовријте го и потоа оладете го.

5. Изладениот кромид наредете го во теглички, разлистан на прстени, додадете го биберот и прелијте со разблажениот оцет.

6. Затворете ги теглите и одложете ги на ладно место.

Прочитај повеќе

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат

Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Слободен Печат

Прво инфаркт, па корона: Дејан Милиќевиќ сега си го „стесни“ желудникот и ослабе 35 килограми! (ВИДЕО)

Васко Спасоски