25.8 C
Скопје

Tag : кромид

Магазин Магазин слајдер Семејство

Зошто некои лица кои прележале ковид-19 не можат да јадат кромид?

Слободен печат
Многу луѓе кои се заразиле со коронавирус, привремено го губат сетилото за вкус и мирис. Додека закрепнуваат, обично им се враќаат сетилата, но некои откриваат...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Пребранац, грав на српски начин (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат
Српската кујна е исклучителен белег на српскиот народ, а нивното гурманство и страста кон храната ја прави посебна. Во минатото, во српските села името за...
Магазин Магазин слајдер Храна

Што да се засади во октомври? Насади сега, уживај во пролетта!

Слободен Печат
Есенската градина може да биде покорисна од летната. Дефинитивно бара помалку внимание, помалку наводнување и нема плевење. Еве што можете да посеете и засадите во...
Магазин Магазин слајдер Храна

Секое јадење ќе го направите повкусно со советот на Џејми Оливер

Слободен печат
Џејми Оливер, или „Голиот готвач“, на својот Инстаграм профил откри одличен совет што да додадете во секое јадење за посебен и побогат вкус… Познатиот британски...
Магазин Магазин слајдер Храна

Туршија од црвен кромид на италијански начин: Деликатес во кој ќе уживате оваа зима, а се подготвува суперлесно! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Покрај тоа што има совршен крцкав и киселкаст вкус и естетки делува многу впечатливо, па кога ќе го послужите, ќе биде тоа – вистински празник...
Магазин Магазин слајдер Храна

Народни лекови со кромид што ќе ви решат многу здравствени проблеми

Слободен печат
Кромидот традиционално се користи на овие простори како свежа храна, но и како дел од подготовката на речиси сите традиционални македонски јадења. Иако луѓето на...
Магазин Храна

Прсти ќе излижете: Полнето пиле за неделен ручек!

Васко Спасоски
Полнето, печено, крцкаво, вкусно пиле… Вистински рај за љубителите на овој тип месо! Ви претставуваме рецепт на кој нема да му одолеете. Рижотото што ќе...
Живот Магазин Магазин слајдер

Како изгледаат солзите од среќа, тага, сецкање кромид…? (ФОТО)

Слободен печат
Еден фотограф се одлучи преку уметноста да го истражи неверојатниот микросвет на солзите, па така тој воочил интересни разлики во нив. Малку е познато дека...
Магазин Магазин слајдер Храна

Прсти ќе излижете: Изненадете го вашето семејство денеска со турско ѓомлезе (ВИДЕО)

Васко Спасоски
Состојки: квасец 250 мл вода 390 г брашно 1/4 супена лажица сол 1 лажица масло 2 лажици јогурт За филот: 400 г спанаќ 200 г...
Жена Магазин Храна

Нов совршен трик за фарбање на јајца во лушпа од кромид: Совршени јајца за најубава велигденска кошница (ВИДЕО)

Слободен печат
Вака уникатни шари ќе постигнете со мали лушпи од кромид и бои за фарбање на јајцата. Традиционалниот начин за фарбање на јајцата во лушпи од...