Тупурковски го доби наследникот: Даниел Димевски нов претседател на МОК

Поранешниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), Даниел Димевски, денеска е избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК).
Случувањата на Собранието на МОК не поминаа глатко, противкандидатката на Димевски, Александра Војнеска – Зикова заедно со своите приврзаници укажаа на бројни нерегуларности, а откако не ја добија поддршката од повеќето членови, ја напуштија салата.

Војнеска – Зикова и привзаниците го напуштија Собранието на МОК

Во отсуство на противкандидат, Даниел Димевски на тајното гласање доби 30 гласа и беше избран за претседател на МОК и ќе го наследи Васил Тупурковски, кој до денеска беше единствениот претседател на Македонскиот олимписки комитет. Тупурковски едногласно беше избран за почесен претседател на МОК. Интересно е што Војнеска – Зикова иако не остана на гласањето, доби еден глас, а едно ливче беше неважечко.
Веднаш по изборот Димевски најави дека идната година повторно ќе организира Изборно Собрание.

Прочитајте и...  Фудбалерите без напредок на ФИФА ранг листата, останаа на 65. место

Уште сега ветувам, јавно кажувам дека следната година ќе организираме ново Изборно Собрание, па тие пак нека не дојдат. Сакам да бидеме обединети, а не разделени. Затоа ќе сторам се за бидеме пак сите заедно. А до следниот избор зад себе ќе имам една година во која ќе работам напорно и ќе дадам се од себе за македонскиот спорт. Вечерва ми е еден од најтешките денови. Имав три мандати во КФМ и секој пат сум давал се од себе на сите што мислат различно да ги убедам да мислат вистински. Оваа ситуација ќе ме мотивира да работам уште понапорно и сите овие столчиња сега што се празни ке бидат полни и ќе ми аплаудираат повеќе од сите вас – изјави Димевски.

Прочитајте и...  Магдевски: Сигурно ќе бидеме потценети од противниците и тоа мора да го искористиме

Поврзани вести

Нема теорија на завера: Нови детали за тоа што се случувало во домот на Марадона

Слободен печат

Фудбалерите без напредок на ФИФА ранг листата, останаа на 65. место

Слободен печат

ВИДЕО: Чичко Дончо му порача на селекторот Ангеловски: Браво Игоре, не израдува сите бе синко

Слободен печат

Магдевски: Сигурно ќе бидеме потценети од противниците и тоа мора да го искористиме

Слободен печат

Срамно: Го отвориле ковчегот за да се сликаат со телото на Марадона

Слободен печат

На девојката на Марадона и забранија да присуствува на погребот

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian