Војнеска – Зикова и привзаниците го напуштија Собранието на МОК

Кандидатот за претседател на Македонскиот олимпик комитет, Александра Војнеска – Зикова заедно со приврзаници од спортските федерации го напуштија Собранието на МОК.

Претседателот на Боксерската федерација на Македонија, Примислав Димовски, прво побара Собранието да прекинато поради  нерегуларности, а откако неговото барање беше одбиено од поголем дел од членовите, повика на напуштање на Собранието и неговиот повик беше прифатен од кандидатката Александра Војнеска – Зикова и нејзините приврзаници кои си заминаа.

Сево ова се случуваше пред последната точка на дневниот ред на која требаше да се гласа за наследникот на Васил Тупурковски на претседателската функција на МОК со што е се поизвесно дека Даниел Димевски ќе биде новиот предводник на МОК.

Прочитајте и...  Изненадување: Србија поразена од репрезентација која 65 години не играла на Евробаскет, Русија ја прегази Естонија

Тој по заминувањето на Војнеска ијави дека му е жал што на последната точка кога ќе ја презентира програмата, неговиот против кандидат нема да биде присутен.

Поврзани вести

Познати платите на возачите во Ф1, Хамилтон заработил колку и 14 возачи заедно

Слободен печат

Изненадување: Србија поразена од репрезентација која 65 години не играла на Евробаскет, Русија ја прегази Естонија

Слободен печат

Брегалница: Насилството да се исфрли од фудбалот 

Слободен печат

ВИДЕО: Лидс и Алиоски го зедоа скалпот на Евертон

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус не може да победи без Роналдо, Интер убедлив против Сасуоло

Слободен печат

Спортски великани кои си заминаа оваа година, од Коби до Марадона…

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian